reklama
kategoria: Zdrowie
18 grudzień 2019

Wszystkie łapy na pokład, czyli podsumowanie ogólnopolskiego programu dogoterapii

fot. nadeslane
Badania naukowe potwierdzają, że obecność psa pozytywnie wpływa m.in. na zdrowie fizyczne, samopoczucie i wiarę we własne możliwości, stanowiąc cenne uzupełnienie procesu leczenia dzieci i dorosłych. Od 2017 roku firma Mars Polska wraz z Fundacją „Dr Clown” realizują ogólnopolski program zajęć dogoterapii połączonej z „Terapią śmiechem”. W 2019 roku odbyło się 327 spotkań w 20 szpitalach i ośrodkach terapeutycznych, wśród nich znajdują się aż cztery ośrodki w Trójmieście i jeden w Starogardzie Gdańskim. W zajęciach dogoterapeutycznych w całej Polsce wzięło udział prawie 4900 dzieci. Porównując efekty pierwszego i ostatniego roku programu dogoterapii, liczba małych pacjentów, którzy skorzystali z terapeutycznej mocy uśmiechu i merdającego ogona, wzrosła ponad sześciokrotnie.
REKLAMA
Coraz więcej polskich szpitali i ośrodków specjalistycznych stosuje dogoterapię jako uzupełnienie i wsparcie leczenia oraz rehabilitacji. Od 2017 roku w zajęciach organizowanych przez firmę Mars Polska wraz z Fundacją „Dr Clown”, wzięło udział już ponad 7500 pacjentów. Spotkania terapeutyczne z udziałem wyszkolonych psów i certyfikowanych opiekunów – terapeutów, cieszą się coraz większą sympatią i zaufaniem władz szpitali oraz rodziców dzieci. W ciągu trzech lat liczba małych pacjentów, którzy skorzystali z terapeutycznej mocy uśmiechu i merdającego ogona, wzrosła ponad sześciokrotnie. Tylko w 2019 roku zorganizowano 327 zajęć dla prawie 4900 dzieci odbywających leczenie na oddziałach m.in. psychiatrii, onkologii, neurologii, kardiologii czy okulistyki.

W województwie Pomorskim do akcji przyłączyły się: Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Gdańsku, Klinika Hematologii i Onkologii przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku oraz Szpital dla Psychicznie i Nerwowo Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim. Do końca listopada aż 488 podopiecznych tych placówek miało okazję uczestniczyć w zajęciach dogoterapii, które odbyły się 38 razy. Z końcem roku z zajęć dogoterapii skorzystają także dzieci leczone w Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku oraz dorośli pacjenci Gdyńskiego Centrum Onkologii Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni.

- Choroba i wynikająca z niej hospitalizacja to trudne przeżycie dla każdego człowieka, szczególnie dla małych pacjentów, którzy nie do końca rozumieją sytuację, w której się znaleźli.  Ciężej pojąć im, dlaczego nie mogą być w domu z bliskimi – mówi Katarzyna Brożek ze Szpitali COPERNICUS PL  w Gdańsku. – Dzięki spotkaniom z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” i wyszkolonymi psami uśmiech powraca na twarze dzieci, a ich motywacja do ćwiczeń i udziału w zajęciach terapeutycznych wzrasta, co ma pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia. 


Dogoterapia wspiera proces leczenia

Naukowcy z wiodącej instytucji badawczej WALTHAMTM Petcare Science Institute już od 50 lat analizują wpływ niesamowitej więzi między ludźmi a zwierzętami. Badania dowodzą, że obecność czworonożnych pupili korzystnie oddziałuje na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka m.in. redukując poziom stresu, budując poczucie własnej wartości, co przyczynia się m.in. do szybszej rekonwalescencji po chorobach i operacjach. Dlatego zajęcia ze specjalnie wyszkolonymi psami, prowadzone przez certyfikowanych opiekunów – terapeutów, są rekomendowane pacjentom bez względu na to, czy zmagają się z chorobami natury fizycznej czy psychicznej. W przypadku dzieci dogoterapia to także okazja do zabawy i odwrócenia uwagi małych pacjentów od bólu i pobytu w szpitalu. W trakcie zajęć z udziałem psów odczuwają bezwarunkową akceptację ze strony zwierzęcia, dzięki czemu wzrasta ich pewność siebie  i motywacja do ćwiczeń.

- Eksperci odkryli,  że podczas zabawy z psem nasz organizm produkuje więcej oksytocyny, a wydzielanie kortyzolu , zwanego hormonem stresu, obniża się. Moc oddziaływania bezinteresownego dobra, jakim zwierzęta obdarowują dzieci obserwowaliśmy także w lokalnej szkole specjalnej i przedszkolu integracyjnych, niedaleko kompleksu fabrycznego Marsa w Sochaczewie, gdzie od lat  prowadziliśmy zajęcia z udziałem psów. Dlatego bardzo nas cieszy, że także coraz więcej szpitali otwiera się na program dogoterapii, który rozwijamy z Fundacją „Dr Clown”. – podkreśla Małgorzata Głowacka  lekarka weterynarii,  kierownik naukowy ds. żywienia zwierząt ekspertka Mars Polska.


„Jak dobrze, że jesteś” 

Podobnie oddziałuje na ludzki organizm uśmiech, od którego wszystko się zaczęło. W ramach programu „Terapii śmiechem” wolontariusze Fundacji „Dr Clown” od 20 lat odwiedzają pacjentów polskich szpitali niosąc uśmiech i zmniejszając napięcie oraz stres spowodowane chorobą lub rehabilitacją. Z połączenia uśmiechu i towarzystwa psa, w 2017 roku zrodziła się idea współpracy Mars Polska i Fundacji „Dr Clown” dla dobra najmłodszych pacjentów.

- Uśmiech i ciepła relacja z drugim człowiekiem wspierają system odpornościowy, łagodzą dolegliwości towarzyszące wielu chorobom, zmniejszają lęk. Dlatego już od 20 lat poprzez program „Terapii śmiechem” niesiemy uśmiech i wsparcie chorym w szpitalach i osobom niepełnosprawnym w placówkach specjalnych. Dzięki współpracy z Mars Polska naszą działalność uzupełniliśmy o program dogoterapii, który na początku był realizowany w 5 placówkach, a dziś służy małym pacjentom w  20 szpitalach i ośrodkach terapeutycznych m.in. w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Szczecinie, Bielsku - Białej, Lublinie – mówi Agata Bednarek, prezes Fundacji „Dr Clown”. Niesamowite jest patrzeć, jak pod wpływem kontaktu z psem dzieci otwierają się i relaksują. Już nie raz zdarzały się wzruszające chwile. Podczas zajęć dzieci przytulają się do psa, głaszczą go, mówiąc „jak dobrze, że jesteś”, zdarza się, że wręcz nie chcą opuszczać szpitala, w oczekiwaniu na kolejne spotkanie z czworonogiem – dodaje z uśmiechem prezes Fundacji.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Chełmno
2.7°C
wschód słońca: 07:59
zachód słońca: 15:35
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chełmnie

kiedy
2025-01-17 17:00
miejsce
Kinoteatr Rondo, Chełmno, Dworcowa 23
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 20:00
miejsce
Kinoteatr Rondo, Chełmno, Dworcowa 23
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-29 19:00
miejsce
Hulanka_pub, Chełmno, ul. Młyńska 7
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-09 16:00
miejsce
Kinoteatr Rondo, Chełmno, Dworcowa 23
wstęp biletowany