kategoria: Religia
30 maj 2024

Tłumy w procesji Bożego Ciała przeszły ulicami miasta

zdjęcie: Tłumy w procesji Bożego Ciała przeszły ulicami miasta / pixabay/3444011
Tłumy wiernych przeszły w czwartek w procesji Bożego Ciała ulicami Krakowa. Na trasie ze wzgórza wawelskiego do bazyliki Mariackiej na Rynku Głównym zatrzymywali się przy czterech ołtarzach, aby rozważać słowo Boże i modlić się w intencjach spraw ważnych dla nich, ale i aktualnych w dzisiejszym świecie.
REKLAMA

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed katedrą wawelską. Następnie wierni zeszli na fragment Drogi Królewskiej, wiodącej na Rynek Główny. Procesję otwierała grupa dzieci, które sypały kwiaty przed kapłanami, z których jeden niósł monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Ołtarze na potrzeby procesji zbudowano obok kościołów: św. Idziego, świętych apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy bazylice Mariackiej. Po zakończeniu procesji w bazylice Mariackiej została odprawiona kolejna msza św., przeznaczona szczególnie dla tych, którzy nie mogli w niej uczestniczyć na Wawelu.

Procesja centralna Bożego Ciała w Krakowie każdego roku cieszy się dużą frekwencją. Idą w niej tysiące ludzi nie tylko z Krakowa, ale i z Małopolski, a także z innych województw.

Ks. prof. Tadeusz Panuś w homilii wygłoszonej na Wawelu przypomniał, że to właśnie na Wawelu w 1320 r., za biskupa Nankera, budowniczego katedry, odbyła się pierwsza w Polsce procesja w Boże Ciało.

Proboszcz przywołał także historię strajku z 1932 r. organizowanego przez PPS (Polska Partia Socjalistyczna), w czasie którego policja zaatakowała manifestantów na placu Szczepańskim. Gdy przez plac przechodził ksiądz z Najświętszym Sakramentem do chorego, obie strony rozstąpiły się, manifestanci uklęknęli, a policjanci salutowali na baczność. „Warto wchodzić z Chrystusem w ten świat, by każdy na chwilę chociaż się zatrzymał i zobaczył, że istnieje inny świat, a zatrzymanie czyni świat lepszym” – powiedział ks. prof. Panuś, proboszcz parafii św. Anny.

Uroczystościom Bożego Ciała po raz ostatni przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który w czerwcu przejdzie na emeryturę. Homilię wygłosił w bazylice Mariackiej. Przy ołtarzach zaś głos w czasie procesji zabrali biskupi: Janusz Mastalski, Robert Chrząszcz, Damian Muskus.

Abp Jędraszewski w homilii odniósł się do spraw bieżących.

„Jest część Europy, która chce za wszelką cenę zapomnieć o swoich chrześcijańskich korzeniach. Wiemy, do czego to prowadzi. (…) Wiemy, że wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek, tam człowiek nie ma przyszłości, tam jest tylko kłamstwo i przemoc” – powiedział oceniając, że obecne podziały mają znamiona wojny cywilizacyjnej.

Metropolita widzi podobieństwo obecnych czasów do czasów PRL. Na dowód przywołał zapisy konstytucji. Zapisy konstytucji z 1952 r. gwarantowały wolność sumienia i wyznania, ale – zwrócił uwagę hierarcha – miały się nijak do rzeczywistości, w której urzędy kościelne były zależne od władz komunistycznych, kard. Stefan Wyszyński został aresztowany, a jego najbliższy współpracownik bp Antoni Baraniak poddany torturom. Jak zauważył abp Jędraszewski, konstytucja z 1997 r. też zapewnia wolość sumienia i religii, jednak – jak ocenił duchowny – obecny minister rządu zapowiadał „opiłowywanie” katolików z przywilejów, a prezydent stolicy podpisał rozporządzenie zakazujące wieszania krzyży w urzędzie. Równocześnie – zwrócił uwagę hierarcha – prezydent stolicy – odpowiada na potrzeby środowisk LGBT+ i nakazuje respektowanie praw związków jednopłciowych.

Jego zdaniem planowane zmiany w szkołach dotyczące lekcji religii mają doprowadzić do całkowitego wyeliminowania tego przedmiotu "w imię nowej ideologii", polegającej, według metropolity, na życiu bez Boga.

Mówiąc o jedności chrześcijan arcybiskup przywołał masakrę chrześcijan w Demokratycznej Republice Konga, której w ostatnich dniach dokonali rebelianci z tzw. Państwa Islamskiego. Przypomniał też osobę ks. Michała Rapacza, zamordowanego przez komunistów w 1946 r. 15 czerwca odbędzie się beatyfikacja tego męczennika.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, ustanowiona została dla całego Kościoła przez papieża Urbana IV w 1264 r. bullą "Transiturus". Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chełmno
28°C
wschód słońca: 04:17
zachód słońca: 21:20
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chełmnie

kiedy
2024-10-04 19:00
miejsce
Hulanka_pub, Chełmno, ul. Młyńska 7
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-20 19:00
miejsce
Chełmiński Dom Kultury, Chełmno,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 16:00
miejsce
Kinoteatr Rondo, Chełmno, Dworcowa 23
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 16:00
miejsce
Kinoteatr Rondo, Chełmno, Dworcowa 23
wstęp biletowany