28 wrzesień 2022

Polak ścigany za współudział w zabójstwie niderlandzkiego dziennikarza zostanie poddany ekstradycji

zdjęcie: Polak ścigany za współudział w zabójstwie niderlandzkiego dziennikarza zostanie poddany ekstradycji / fot. PAP
fot. PAP
Sąd postanowił wydać Królestwu Niderlandów 30-letniego Konrada W., podejrzanego o współudział w zabójstwie dziennikarza Petera R. de Vries – poinformowała w środę PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kaliszu sędzia Edyta Janiszewska.
REKLAMA

W środę na posiedzeniu niejawnym sąd w Kaliszu zdecydował o wydaniu Królestwu Niderlandów 30 - letniego Konrada W. z Ostrowa Wlkp. podejrzanego o współudział w zabójstwie niderlandzkiego dziennikarza.

„Mężczyzna był ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania wydanym w sierpniu 2022 przez sędziego w sprawach karnych w sądzie w Amsterdamie w celu przeprowadzenia postępowania karnego. Ostrowianin jest podejrzany o to, że 6 lipca 2021 w Amsterdamie działając w organizacji terrorystycznej wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami przy użyciu broni palnej dokonał zabójstwa obywatela niderlandzkiego” – powiedziała sędzia.

Sąd zastosował 60 dni tymczasowego aresztu. Postanowienie jest nieprawomocne. Podejrzanemu przysługuje złożenie zażalenia w ciągu trzech dni.

Do zatrzymania W. doszło w poniedziałek w południe w bloku przy ul. Komuny Paryskiej w Ostrowie Wlkp., kiedy mężczyzna wyszedł z psem na spacer.

W akcji brali udział policjanci CBŚP we współpracy z policją ostrowską i niderlandzką.

Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp., która wszczęła procedurę ekstradycji ostrowianina do Królestwa Niderlandów, gdzie podejrzany stanie przed sądem.

Jak dowiedziała się PAP, podejrzany był już wcześniej karany nie tylko w Polsce, ale też w Holandii. W kraju odpowiadał za posiadanie narkotyków, spowodowanie wypadku drogowego i kradzież samochodu. W Holandii został skazany w 2020 r. za pobicie. Mężczyzna nie ma żadnego wyuczonego zawodu. W Holandii pracował przy rozładunku tirów, w Polsce jako pomoc hydraulika.

Przed sądem w Amsterdamie trwa już proces podejrzanych o dokonanie zbrodni. Oskarżeni to 27-letni Polak Krystian M., któremu zarzuca się zlecenie zabójstwa; 36-letni Polak Kamil E., który prowadził samochód z miejsca ataku i 22-letni Holender Delano G., który miał pociągnąć za spust. Teraz do trójki oskarżonych dołączy ostrowianin.

Dziennikarz śledczy Peter R. de Vries został postrzelony 6 lipca 2021 r. w Amsterdamie, gdy wychodził ze studia telewizyjnego. Zmarł w szpitalu 15 lipca, wskutek odniesionych ran. Dziennikarz był powszechnie znany ze swoich bezkompromisowych reportaży, opisujących holenderski świat przestępczy. Był popularnym reporterem, często komentował w mediach głośne procesy kryminalne. (PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chełmno
10.5°C
wschód słońca: 04:25
zachód słońca: 21:02
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chełmnie

kiedy
2023-10-13 18:30
miejsce
Kino Rondo, Chełmno, Dworcowa 23
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-15 17:00
miejsce
Kino Rondo, Chełmno, Dworcowa 23
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-23 17:00
miejsce
Kino Rondo, Chełmno, Dworcowa 23
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-18 18:30
miejsce
Kino Rondo, Chełmno, Dworcowa 23
wstęp biletowany