To nie koniec walki o WZU. Miasto apeluje do premiera
Sprawa wchłonięcia grudziądzkiego WZU przez Grupę Bumar od początku przypomina walkę z wiatrakami. Trwa już od kilku lat, raz po raz przycicha, aby za chwilę wybuchnąć z nową siłą. Bumar przekonuje, że nie ma się czego bać, pracownicy WZU wiedzą jednak swoje i cierpliwie podkreślają, że jeśli dojdzie do konsolidacji, rozpoczną się masowe zwolnienia.
Przedstawiciele WZU przyznają również, że godzą się na połączenie z Bumarem jedynie w kwestiach: zadaniowej i produktywnej. Żeby zamanifestować niechęć do konsolidacji w innym kształcie, łapano się już chyba wszystkiego: zorganizowano pikietę, zaproszano na konferencje, podczas których obie strony głośno zaprezentowały swoje stanowiska, planowano także wyjazd do Warszawy.
Kolejnym krokiem ma być oficjalny apel do premiera, jaki wspólnie wystosowali prezydent Robert Malinowski i osoby reprezentujące Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu. - List trafił także do Ministra Obrony Narodowej, Ministra Skarbu i Ministra Gospodarki – dodaje Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik prasowa Ratusza. Poniżej prezentujemy jego fragment:
„Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. w Grudziądzu (WZU), to duży podmiot gospodarczy, który pozostaje w czołówce lokalnych przedsiębiorstw. Jest to szanowana, profesjonalna firma, wnosząca znaczący wkład w polską myśl techniczną, promująca rozwój nowych technologii i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w technice rakietowej Sił Zbrojnych RP. Jest ponadto jednym z przodujących podmiotów na rynku światowym w zakresie remontów przeciwlotniczych zestawów rakietowych. To firma znana szerokiej grupie użytkowników i producentów sprzętu rakietowego, rozpoznawalna na światowym rynku, a w szczególności w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, na Węgrzech i w Szwecji, dla których Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. wykonują usługi i produkcję.
Pracownicy i strona społeczna przyjmują i popierają przedstawiony na Senackiej Komisji Obrony, 19 marca br., projekt rekomendowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej zakładający utworzenie przez Skarb Państwa nowej spółki, na bazie której zostanie dokonana konsolidacja spółek sektora obronnego. Wierzę, że działania zmierzające do konsolidacji polskiego przemysłu obronnego przyniosą oczekiwane efekty w zakresie zabezpieczenia potrzeb Sił Zbrojnych RP w nowoczesną technikę wojskową i nie stworzą zagrożenia dla dalszego funkcjonowania grudziądzkich Wojskowych Zakładów Uzbrojenia, ale przyczynią się do ich rozwoju i wzrostu potencjału przemysłowego naszego miasta.”