kategoria: Kultura / Sztuka
4 maj 2023

Historyk twierdzi, że ustalił jaki most widać na obrazie "Mona Lisa"

zdjęcie: Historyk twierdzi, że ustalił jaki most widać na obrazie
fot. PAP
W tle obrazu "Mona Lisa" Leonarda da Vinci uwieczniony został most w miejscowości Laterina koło Arezzo w Toskanii - to najnowsza hipoteza przedstawiona przez włoskiego historyka Silvano Vincetiego, który już wcześniej dokonał innych odkryć, dotyczących tego najsłynniejszego portretu w historii sztuki. Od dawna trwają dyskusje, jaki most tam widać.
REKLAMA

Dotąd przypuszczeń było wiele. Wskazywano między innymi średniowieczny most w Bobbio koło Piacenzy w regionie Emilia-Romania oraz w Buriano koło Arezzo.

Teraz najnowsze badania wskazują na to, że elementem krajobrazu na arcydziele jest prastary, kamienny most etrusko-rzymski Romito na rzece Arno w miejscowości Laterina - twierdzi Silvano Vinceti, który koordynował prace badawcze.

Jak wyjaśnił we włoskich mediach, obecnie z mostu pozostał tylko łuk, ale w pierwszych latach XVI wieku, gdy Leonardo da Vinci malował obraz, most ten bardzo często używany, co potwierdza dokument, znaleziony w archiwum we Florencji. Geniusz renesansu przebywał wtedy właśnie w tej części Toskanii, w rejonie Val d'Arno - argumentuje historyk.

Podczas badań wykorzystano też zdjęcia z drona, by porównać resztki mostu z konstrukcją z "Mona Lisy". Następnie wykonana została jego wirtualna rekonstrukcja, by porównać z tym, który namalował Leonardo da Vinci.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ zm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chełmno
14.2°C
wschód słońca: 04:17
zachód słońca: 21:17
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chełmnie

kiedy
2024-10-27 16:00
miejsce
Kinoteatr Rondo, Chełmno, Dworcowa 23
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 16:00
miejsce
Kinoteatr Rondo, Chełmno, Dworcowa 23
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Hulanka_pub, Chełmno, ul. Młyńska 7
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 17:00
miejsce
Chełmiński Dom Kultury, Chełmno,...
wstęp biletowany