7 luty 2024

Słodko i tradycyjnie na tłusty czwartek

zdjęcie: Słodko i tradycyjnie na tłusty czwartek / fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Chrupiące chruściki czy pączki z dyni i ziemniaków? Mamy przepisy na przysmaki wpisane na nasza regionalną Listę Produktów Tradycyjnych, na której znajduje się już 20 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto przygotować niektóre z tych słodkości. Przypominamy również przepisy na takie przysmaki jak ruchańce drożdżowe, amoniaczki, czy ciasto marchewkowe oraz prezentujemy przepis na pączki marszałka Piotra Całbeckiego.

Produkty z naszego regionu wpisane na Ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych to często również kuchnia naszych mam i babć. Smaki tych potraw pamięta się całe życie, a wiele z nich możemy przygotować we własnym domu. To także część bogatego i wciąż żywego dziedzictwa kulinarnego Kujaw i Pomorza  – przyznaje marszałek Piotr Całbecki.

Wszystkie produkty z Kujawsko-Pomorskiego. Wśród nich jest 20 produktów zakwalifikowanych jako wyroby piekarnicze i cukiernicze.

Z naszej Listy Produktów Tradycyjnych na tłusty czwartek warto przygotować:
  • Chruściki zwane też chrustem (zgłoszone przez Annę Patyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu, gmina Dobre, powiat radziejowski)
  • pączki ziemniaczano-dyniowe (zgłoszone przez Koło Gospodyń Wiejskich „Jagna” z Tłuchowa, powiat lipnowski)
  • ruchańce drożdżowe (zgłoszone przez Irenę Szałek z Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelnej Wsi, powiat radziejowski)
  • placki na sodzie (zgłoszone przez gospodynię z Łowiczka, gmina Bądkowo, powiat aleksandrowski)
  • amoniaczki (zgłoszone przez gospodynię z Kaniewa, powiat aleksandrowski)
  • kujawskie ciasto marchewkowe (zgłoszone przez Renatę Dzik z Koła Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu, powiat radziejowski)
  • placek drożdżowy (zgłoszony przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe)
  • jabłecznik po kujawsku (zgłoszony przez gospodynię z Kaniewa, gmina Bądkowo, powiat aleksandrowski).

Zachęcamy też do przygotowania pączków według przepisu marszałka Piotra Całbeckiego-więcej.

Na ogólnopolskiej ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych znajdują się już 101 wyroby i potrawy z naszego regionu. Ostatnie potrawy, które wpisano na listę jeszcze w ubiegłym (2023) roku to:

• Gęś Biała Kołudzka - owsiana (zgłoszona przez Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka w powiecie inowrocławskim)
  • Ryba w zalewie po kujawsku (zgłoszona przez Jadwigę Patyk z Koła Gospodyń Wiejskich w  Bronisławiu, gmina Dobre, powiat radziejowski),
  • Chruściki zwane też chrustem - (zgłoszone przez Annę Patyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu, gmina Dobre, powiat radziejowski)
  • Zupa fasolowa po kujawsku - (zgłoszone przez Annę Patyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu, gmina Dobre, powiat radziejowski)
  • Dziady - (zgłoszone przez Annę Patyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu, gmina Dobre, powiat radziejowski).

Na listę mogą być wpisane produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe:
  • których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych, tzn. wykorzystywanych od co najmniej 25 lat, metod produkcji,
  • będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane,
  • stanowiące element tożsamości społeczności lokalnej.

2024-04-27 18:00