kategoria: Gospodarka
11 maj 2023

Ukończenie budowy A1 zwiększa możliwości handlowe i stwarza nowe perspektywy rozwoju

zdjęcie: Ukończenie budowy A1 zwiększa możliwości handlowe i stwarza nowe perspektywy rozwoju / fot. PAP
fot. PAP
Ukończenie budowy A1 zwiększa możliwości handlowe i stwarza nowe perspektywy rozwoju Polski - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na węźle autostradowym Kamieńsk między Piotrkowem Trybunalskim a Radomskiem ws. ukończenia budowy autostrady od Gdańska do czeskiej granicy.
REKLAMA

Zdaniem premiera "nowa arteria komunikacyjna otwiera nowe perspektywy gospodarcze". "To niezwykle ważne, bo taka droga zwiększa możliwości rozwojowe, zwiększa możliwości handlowe i stwarza zupełnie nowe perspektywy rozwoju dla Rzeczypospolitej" - zauważył.

W ocenie szefa rządu "otwarcie tej perspektywy jest w jakimś sensie otwarciem perspektywy Trójmorza. To jest ten nowy wymiar geopolityczny w tym regionie pomiędzy Morzem Czarnym, Morzem Bałtyckim, Morzem Adriatyckim".

Premier Morawiecki mówił, że "ta droga z północy na południe była koszmarem - podróżowało się tu fatalnie i było dużo wypadków śmiertelnych".

Dodał, że teraz do graniczy polsko-czeskiej można będzie przejechać w 4,5-5 godz. "i to z odpoczynkiem, i jadąc zgodnie z przepisami".

Jak zaznaczył Morawiecki, rząd obok dróg ekspresowych, autostrad wydaje "bezprecedensowe pieniądze na drogi gminne i powiatowe w czasach". Zaznaczył, że "to są inwestycje w krwioobieg dróg, w organizm gospodarczy, który nazywa się Polska".

Premier podziękował wykonawcy trasy, jak mówił, cieszy się, że "polskie firmy z polskim kapitałem realizują takie skomplikowane inwestycje". (PAP)

autorzy: Anna Bytniewska, Agnieszka Grzelak-Michałowska

ab/ agm/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chełmno
14.2°C
wschód słońca: 04:17
zachód słońca: 21:17
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chełmnie

kiedy
2024-10-27 16:00
miejsce
Kinoteatr Rondo, Chełmno, Dworcowa 23
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 16:00
miejsce
Kinoteatr Rondo, Chełmno, Dworcowa 23
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Hulanka_pub, Chełmno, ul. Młyńska 7
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 17:00
miejsce
Chełmiński Dom Kultury, Chełmno,...
wstęp biletowany