31 marzec 2024

Prof. Łęgosz - implanty "custom made" coraz częściej stosowane są w Polsce

zdjęcie: Prof. Łęgosz - implanty
fot. PAP
W polskich szpitalach przy operacjach rewizyjnych stawów coraz częściej stosowane będą implanty "custom made", czyli opracowywane i wykonywane dla indywidualnego pacjenta - uważa prof. Paweł Łęgosz, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
REKLAMA

Profesor Paweł Łęgosz jest pionierem stosowania implantów "custom made" w zabiegach rewizyjnych u pacjentów nieonkologicznych z wszczepionymi implantami stawów kończyn.

"Mówimy tu o implantach tworzonych przez inżynierów i lekarzy operatorów pod indywidualnego pacjenta. Wykorzystywane są w masywnych ubytkach, defektach po poprzednich operacjach, gdy nie mamy już możliwości wykorzystywania innych metod leczenia. W tej chwili jest to ostatnia deska ratunku, dzięki której można odbudować pacjentowi staw i dać mu szansę na poruszanie się" - wyjaśnił prof. Łęgosz.

Każdy implant to dzieło inżynierii i medycyny. Przygotowanie do zabiegu zaczyna się od przygotowania trójwymiarowego obrazu uszkodzonej kości. Następnie inżynierowie metodą druku 3D ze specjalnych stopów przygotowują implant idealnie wpasowujący się w istniejące ubytki i kształty kości. Całość procesu nadzoruje operator, który może z inżynierem przedyskutować kwestie zastosowania konkretnych rozwiązań mogących pomóc pacjentowi w przyszłości. Zwieńczeniem całej procedury jest operacja wszczepienia implantu przez operatora.

"Z naszego i światowego doświadczenia wynika, że tego typu zabiegi mają bardzo duże szanse na powodzenie. Implanty są wykonane ze stopów biokompatymbilnych. Zniszczenia kości są indywidualne u każdego pacjenta. Dzięki zobrazowaniu tych ubytków tomografią istnieje możliwość takiego opracowania implantu, by idealnie osadził się w kości. Nic dziwnego, bo jest to implant +szyty na miarę+, absolutnie idealnie dostosowany do ubytku. Zwykle nie wymaga już jakiejkolwiek obsługi i funkcjonuje z pacjentem maksymalnie długo" - podkreślił naukowiec.

Obecnie trwają dyskusje, na jakim etapie należy rezygnować z klasycznych implantów i zastąpić je takimi tworzonymi pod indywidualnego pacjenta. Jedną z barier oczywiście są koszty wytworzenia implantu, chociaż biorąc pod uwagę efekty zastosowania elementu dającego większe szanse na długotrwałe i bezproblemowe działanie, zdania są podzielone.

"Obluzowany implant wywołuje u pacjenta ból. Cierpiący człowiek często wycofuje się z normalnego życia, zapada w stany depresyjne, przyjmuje leki, które nie są obojętne dla jego organizmu, a to też przecież są wymierne koszty. Moim zdaniem, jeżeli pacjent ma już dwie operacje za sobą, warto wydać nieco więcej pieniędzy na taki właśnie implant, tak by już nie musiał mieć z nami kontaktu" - uważa prof. Łęgosz.

Zdaniem eksperta, ze względu na starzejące się społeczeństwo i rosnącą liczbę operacji pierwotnych endoprotez, w naturalny sposób będzie rosła liczba przypadków, w których implanty "custom made" będą trafiały do polskich pacjentów.

"Każdy z nas chce żyć możliwie długo i w możliwie dobrym komforcie zdrowotnym. Dzisiaj 70-latki nadal są aktywne fizycznie, chcą korzystać z życia, a dzięki postępom medycyny, mogą normalnie funkcjonować. Nauka, technologia i medycyna dają nam zupełnie nowe narzędzia do tego, by ten komfort zapewnić maksymalnej ilości pacjentów" - podkreślił naukowiec.

Zdaniem prof. Łęgosza, tego typu operacje coraz częściej będą przeprowadzane nie tylko w dużych ośrodkach akademickich. Jako przykład podaje Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, które już w tej chwili przeprowadza coraz większą liczbę operacji wszczepienia endoprotez, także z użyciem implantów "custom made". (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chełmno
14.5°C
wschód słońca: 04:17
zachód słońca: 21:17
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chełmnie

kiedy
2024-10-27 16:00
miejsce
Kinoteatr Rondo, Chełmno, Dworcowa 23
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 16:00
miejsce
Kinoteatr Rondo, Chełmno, Dworcowa 23
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Hulanka_pub, Chełmno, ul. Młyńska 7
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 17:00
miejsce
Chełmiński Dom Kultury, Chełmno,...
wstęp biletowany