zdjęcie: Jak rozpoczęły się pierwsze telewizyjne transmisje w kolorze stanowiące przełom w historii? / pexels/2251206
pexels/2251206
Obecnie trudno znaleźć gospodarstwo domowe, w którym nie ma telewizora. Nawet jeśli takiego przypadkiem nie uda się znaleźć, to z pewnością jest tam laptop lub smartfon. W ciągu ostatnich 100 lat technologia dokonała ogromnego skoku, a to, co teraz jest normą, jeszcze w połowie poprzedniego wieku było wydarzeniem, które zasługiwało na uwiecznienie. Jednym z takich przełomowych momentów jest pierwsza transmisja telewizyjna w kolorze. Jednak zanim do tego doszło w latach 60. XX wieku, już kilkadziesiąt lat wcześniej rozpoczęto pierwsze próby wprowadzenia barw do monochromatycznych transmisji.
John Logie Baird, szkocki uczony urodzony w 1888 r., był odpowiedzialny za pierwszą funkcjonalną telewizję, którą skonstruował około 1924 r., używając do tego starego pudełka na kapelusze, igieł do cerowania, soczewek od świateł rowerowych, zużytej skrzynki herbaty oraz wosku, kleju i nożyczek. Pierwsze pokazy jego telewizora wywołały pewne zaniepokojenie u niektórych ludzi, a sam wynalazek nie cieszył się wtedy dużym zainteresowaniem. Jednak kilka lat później, gdy Baird zaczął prezentować swoje osiągnięcia w Londynie, 3 lipca 1928 r. dokonał pierwszej transmisji telewizyjnej w kolorze w historii. Na ekranie można było zobaczyć 8-letnią dziewczynkę o imieniu Noel Gordon, która nosiła różnokolorowe kapelusze. Rok później, w lipcu 1929 r., możliwości telewizji kolorowej po raz pierwszy publicznie zaprezentowano w Nowym Jorku, a pokaz został przeprowadzony przez inżyniera Herberta Ivesa i jego kolegów z Bell Labs. Warto również wspomnieć, że Bell Labs przyczyniło się do wielu innych pionierskich wynalazków, które obecnie są standardem, takich jak fotokomórka, ogniwa fotowoltaiczne i system Unix.

Jednak przed tym, zanim telewizja kolorowa stała się powszechnie dostępna, minęło jeszcze wiele lat. Pierwsze próby przejścia z telewizji monochromatycznej na kolor miały miejsce dopiero w latach 40. XX wieku, a pełne wprowadzenie zmian nastąpiło w latach 60. W Europie również doszło do znacznych przesunięć z powodu II wojny światowej. Gdyby nie ten konflikt, prawdopodobnie telewizja kolorowa dotarłaby do Europy nieco wcześniej. Niemniej jednak, pierwsze transmisje w kolorze odbyły się w sierpniu 1967 r. w RFN (Republika Federalna Niemiec), choć wówczas były jeszcze w powijakach.

W pierwszej połowie XX wieku dokonała się prawdziwa rewolucja, która miała ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Świat zmieniał się w tempie, które wielu nie było w stanie nadążyć, a technologia odgrywała w tym procesie kluczową rolę. Telewizja zaczęła zastępować radio, które wielokrotnie przewidywano już upadek, jednak jak wiadomo, nadal cieszy się popularnością. Nawet telewizja sama była obiektem przewidywań o jej szybkim końcu, kiedy na scenie pojawiły się usługi streamingowe. Obecnie Internet jest już w telewizorach, a rozdzielczość 8K nie jest już niczym nadzwyczajnym, chociaż upowszechnienie 4K w każdym domu zajmie jeszcze trochę czasu. Co więcej, można nawet transmitować obraz ze smartfonów na telewizory. Jednak najbardziej znaczącą rewolucją w historii telewizji wydaje się być właśnie przejście na kolor.