kategoria: Budownictwo
6 wrzesień 2024

Samorząd nie rozwiąże wszystkich problemów mieszkalnictwa

zdjęcie: Samorząd nie rozwiąże wszystkich problemów mieszkalnictwa / fot. PAP
fot. PAP
Problemów mieszkalnictwa nie rozwiąże samorząd, potrzebne są programy rządowe. Priorytetem miasta jest, aby mieszkania TBS wyróżniały się jakością i łączyły funkcje, w tej chwili w budowie jest 2600 mieszkań, a 12,5 tys. trafiło w ręce obywateli - stwierdził Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent miasta Rafał Trzaskowski przekazał lokatorom klucze do nowego mieszkania przy ul. Markowskiej 13, które powstało w ramach inwestycji budownictwa społecznego, zrealizowanej przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego Warszawa Południe sp. z o.o.

Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z radą miasta "zabiegał o to, żeby poprawiać sytuację mieszkalnictwa w Warszawie". Zdaniem Prezydenta "mimo trudnej sytuacji budżetowej, miasto konsekwentnie realizuje swój program" i buduje tanie mieszkania na wynajem i cieszy się, że w ręce lokatorów trafiają kolejne lokale.

"Samorząd nie rozwiąże wszystkich problemów mieszkalnictwa. Aby rozwiązać problemy mieszkalnictwa, potrzebne są programy rządowe, które dzisiaj ruszają" - stwierdził Trzaskowski.

Prezydent wskazał, że zależy mu na tym, by mieszkania TBS, które Warszawa oferuje mieszkańcom wyróżniały się jakością i aby były to mieszkania energooszczędne, które "łączą w sobie różne funkcje społeczne" i jego zdaniem, te założenia są realizowane przez miasto. Dodał, że od 2018 r. w ręce obywateli trafiło ponad 12,5 tys. mieszkań, z czego ponad 1300 z nich to nowo wybudowane mieszkania komunalne i mieszkania w TBS-ach.

"Od samego początku mówiliśmy o tym, że to jest też dla nas kwestia priorytetowa" - podkreślił.

Trzaskowski powiadomił, że "w tej chwili na bardzo różnym etapie budowy" jest około 2600 mieszkań. W tym roku miasto oddało już 258 lokali, a w budynku przy ul. Markowskiego 13, jest ich 186 lokali mieszkalnych, w tym 22 dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Odnosząc się do słów Trzaskowskiego o realizowanych przez miasto programach, wiceprezydent miasta Aldona Machnowska-Góra oznajmiła, że w tej kadencji Warszawie udało pozyskać 300 mln zł z "zewnętrznych źródeł finansowania", i jednocześnie w tym roku złożone są wnioski na kolejne 100 mln. zł.

"Czynsz w tym budynku będzie wynosić 21 zł za metr kwadratowy, takie mieszkanie około 50 metrów to jest koszt ponad 1000 zł, czyli 4 razy mniej niż to, co trzeba zapłacić na rynku komercyjnym" - stwierdził prezes zarządu TBS Warszawa Południe Adam Godusławski.(PAP)

pab/ mark/

2024-09-21 17:00
Chełmiński Dom Kultury, Chełmno,...