29 grudzień 2023

Chełmno: miasto z korzeniami w Pojezierzu Chełmińskim

zdjęcie: Chełmno: miasto z korzeniami w Pojezierzu Chełmińskim / Sławomir Milejski/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Na południowy zachód od Grudziądza, na północ od Torunia, – leży tam urokliwe miasto, które zachwyca swoją bogatą historią i malowniczym położeniem.

Tego szukamy w Chełmnie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Chełmno, Chełmno praca, Chełmno pogoda, e Chełmno, Chełmno atrakcje.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Chełmnie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Skorzystaj z danych dotyczących Chełmna!
Najstarsza potwierdzona historycznie wzmianka o osadzie pochodzi z roku 1065. W XI wieku Piastowie utworzyli tutaj umocniony gród, który pełnił rolę obronnego punktu na północnej granicy ich państwa, ciągle narażonej na ataki Prusów. W XI i XII wieku Prusowie wielokrotnie najezdżali i niszczyli Chełmno, co miało miejsce między innymi w latach 1216, 1224 i 1225. W XII wieku gród zaczął odgrywać kluczową rolę jako centrum władzy kasztelańskiej. Na obszarze tego największego grodziska na ziemi chełmińskiej przetrwały kamienne fundamenty imponującej budowli sakralnej, a do dziś zachowały się również wały obronne.

W pierwszych latach XIII wieku Chełmno stało się miejscem, gdzie działał biskup misyjny imieniem Chrystian. Po niepowodzeniu jego prób chrystianizacji Prusów w 1226 r. książę Konrad I Mazowiecki postanowił sprowadzić rycerzy z zakonu krzyżackiego do tego miasta. Dwa lata później Krzyżacy otrzymali ziemię chełmińską, lecz zatrzymał się zwierzchnictwo nad nią przez dobroczyńcę. Mimo to zakon uzyskał dokumenty od cesarza i papieża, które wyłączały zwierzchnictwo polskiego księcia, nadając im pełną własność nad ziemią chełmińską i wszelkimi innymi zdobytymi na terenie Prus. W 1230 r. Krzyżacy, na czele z pruskim krajowym mistrzem Hermanem von Balkiem, przybyli do Chełmna, a w ciągu zaledwie dwóch lat uwolnili ziemię chełmińską od pruskiego zagrożenia. W latach 1230–1250 Chełmno było stolicą ich władzy i siedzibą komturii. Wraz z pojawieniem się Zakonu kilkakrotnie przekształcano lokalizację Chełmna. Hermann von Balk, wspomniany mistrz krajowy, wybrał wzgórze, obecnie znane jako wieś Starogród (6 km od dzisiejszego miasta), jako swoją siedzibę. Przeniesienie zamku i miasta miało miejsce ze względu na zniszczenie dawnej, piastowskiej warowni.

Po ostatecznym stłumieniu powstań Prusów w 1283 r. Chełmno przeżyło dynamiczny rozwój. Zaczęli się osiedlać tutaj ludzie z Nadrenii, Westfalii, Turyngii, Saksonii oraz ze Śląska. W 1298 r. miasto otrzymało od Zakonu Krzyżackiego prawo targowe oraz zgodę na budowę domów kupieckich na rynku i ław rzemieślniczych. Handel tranzytowy towarami z ziem polskich, Rusi i Węgier stał się kluczowym elementem znaczenia Chełmna w średniowieczu. Dzięki położeniu nad dużą rzeką, miasto uczestniczyło także w handlu morskim. W XIV wieku, będąc częścią Związku Hanzeatyckiego, Chełmno, wraz z Toruniem, Elblągiem, Gdańskiem, Królewcem i Braniewem, stało się częścią strefy pruskiej. Mimo to, do XVIII wieku miasto pozostawało w granicach Królestwa Polskiego, pełniąc rolę siedziby powiatu i województwa. W 1505 r. król Aleksander Jagiellończyk nadał miastu biskupom chełmińskim. W połowie XVI wieku Chełmno ponownie przeżyło rozwój, co skutkowało przebudową ratusza w stylu renesansowym, wzniesieniem wielu renesansowych kamienic i dobudowaniem kaplicy Matki Boskiej Bolesnej do Bramy Grudziądzkiej. Biskupi nakazali mieszkańcom powrót do katolicyzmu, co skłoniło tych, którzy się temu nie podporządkowali (głównie ludność niemieckiego pochodzenia), do opuszczenia Chełmna, co przyczyniło się do tego, że miasto stało się jednym z bardziej spolonizowanych ośrodków miejskich na ziemi chełmińskiej.

W 1410 r. po klęsce Zakonu w bitwie pod Grunwaldem Chełmno poddało się królowi polskiemu Władysławowi II Jagielle. Jednak po zakończeniu oblężenia Malborka, miasto powróciło pod zwierzchnictwo krzyżackie. Po I pokoju toruńskim narastała niechęć społeczeństwa do władzy zakonnej, a Chełmno i Toruń, jako jedne z najzamożniejszych miast państwa krzyżackiego, odgrywały kluczową rolę w ruchu opozycyjnym. W 1440 r. stany państwa krzyżackiego utworzyły Związek Pruski w obronie swoich praw, a w 1454 r. Chełmno dołączyło do powstania przeciwko Zakonowi, inaugurując tym samym wojnę trzynastoletnią. W 1457 r. Chełmno zostało zajęte przez Bernarda Szumborskiego, dowódcę czeskich wojsk zaciężnych w służbie zakonu, co przyniosło miastu znaczne straty. Dopiero w 1479 r. Chełmno zostało przekazane królowi Kazimierzowi IV Jagiellończykowi przez wojska zaciężne, stając się częścią Korony Polskiej.
Więcej informacji z Chełmna
Prognoza pogody